Yhdistys



Koillismaan Seudun Muisti ry on perustettu 2011. Yhdistys on toiminut muistiasioiden äärellä jo 11 vuotta.

Yhdistys toimii Kuusamon, Taivalkosken ja Posion alueilla. Yhdistys on muistisairaiden ja läheisten potilas- ja omaisjärjestö, ja se on Muistiliiton jäsen. Y-tunnus: 2818822-8

Yhdistyksen tavoitteena on

  • edistää muistisairaiden ja läheisten elämänlaatua, hoitoa ja tukimuotoja.

  • vaikuttaa muistisairaiden ja läheisten oikeuksien toteutumiseen

  • vähentää muistisairauksien aiheuttamia haittavaikutuksia

  • ennaltaehkäistä muistisairauksia ja edistää aivoterveyttä.

"Näin laulamalla tahdon viettää

tämänkin päivän.

Vaik`ahdistaakin joskus huolet,

etsin esiin kivat puolet.

Teen hauskaksi näin päivän."

Yhdistyksen hallitus 2022

Kirsti Karvonen, puheenjohtaja
040 591 2706
kirsti.karvonen@kuusamo.fi

Reijo Ronkainen, varapuheenjohtaja
040 077 8454
reijo.rronkainen@gmail.com

Arja Kemppainen, sihteeri ja talousvastaava
045 610 9185
arja51.kemppainen@gmail.com

Kirsi Mustaniemi, työikäistoiminnasta vastaava
040 654 5170
kirsi.mustaniemi@kuusamo.fi

Maili Määttä, jäsen- ja vapaaehtoisvastaava Sinikan kanssa, aivoviriketoiminta
040 821 4134
maili.maatta@gmail.com

Vuokko Niemi, muistikahvila- ja retkivastaava
0400 596 753
vuke.niemi@gmail.com

Ulla Pohjola, aivovirike- ja retkivastaava
040 764 2209
ulla-pohjola@netti.fi

Kerttu Lohilahti, aivovirike- ja retkivastaava
040 722 4517
kerttu.lohilahti@hotmail.fi

Sinikka Heiskanen, jäsen- ja vapaaehtoisvastaava Mailin kanssa, vapa
sinikka313@gmail.com

040 755 8289